MUTLULUK YÜZÜNDEN EKSİK OLMASIN!

2012-09-28 09:22:00

 

Doğru, mutluluk satın alınamaz. Ama bütün sezon ağzınızın suyu akarak baktığınız Nine West ayakkabıları indirimden yarı fiyatına aldığınızda pek de böyle düşünmüyorsunuz, değil mi? Ne yazık ki parayla gelen mutluluğun sizi yüklü bir kredi kartı hesabına ve içinize oturan derin bir boşluğa sürüklemesi kaçınılmaz.

Geçici mutlulukları elde etmesi kolay, hayat boyu süren bir mutluluğu yakalamak ise zor gibi gözükse de, hayatınızda yapacağınız ufak değişiklikler ile mutluluk seviyenizi arttırmanız imkansız değil. Şöyle düşünün, banka hesabınız cimri patronunuzun kontrolü altında, mutluluğunuz ise sadece sizin.
Günlük hayatınızda ufak değişiklikler yapmak zor değil. Eğer etkili birkaç değişiklik yapmayı başarabilirseniz, genel ruh halinizi olumlu yönde değiştirebilirsiniz. Hayatımızda değişiklikler yapmamız gereken 7 ana dal: iş, arkadaşlıklar, vücut imajı, para, romantik ilişkiler, gelecek planları ve rahatlama. Haftanın her günü bu alanlardan birini ele alın ve Cosmo''nun önerilerini uygulayın. 

Pazartesi: İşbaşına! 
İşyerinizin sıkıcı ve kötü olduğunu mu düşünüyorsunuz? Her gün 8 saatinizi harcadığınız mekanda mutlu olmanız çok önemli: 30 yaşındaki Lale, çözümü her hafta kendine kocaman bir buket çiçek alıp işyerindeki masasına koymakta bulmuş: "En fazla bir öğle yemeği fiyatına bütün hafta ofise girer girmez içim açılıyor'''' diyor. 24 yaşındaki Feza ise; ara sıra ofiste arkadaşlarıyla paylaşmak için brownie satın alıyor, "Herkesin keyfi yerine geliyor'''' diyor. 

Salı: Vücudunuzla Barışın 
Pazartesi günü spora gitmeyi planlıyordunuz ama iş dönüşü üstünüze çöken tembellikle televizyon karşısına çökelip, "Nip&Tuck" izlemek daha çekici geldi. Ne yazık ki salı günü iş toplantısında otururken göbeğinizin artık ikiye değil beşe katlandığının farkına vardınız ve kaçınılmaz olarak suçluluk duygusu bastırdı.

Çözümü hemen bol siyah pantolonlar ve tuniklerin altına saklanmakta aramayın. 31 yaşındaki Lara, böyle günlerde en sevdiği kıyafetlerini giyiyor: "Favori elbisem göğüs dekoltemi çok güzel gösteriyor. Altına da bileklerimi ince gösteren topuklularımı geçirdiğimde kendimi anında iyi hissediyorum" diyor. 23 yaşındaki Burcu, bronzlaştırıcı losyon kullanmayı tavsiye ediyor. ''''Kanımca, her şey bronz tende daha güzel duruyor. Tabii selülit ve çatlaklarımı kamufle etmesi de çabası'''' diyor. Ama vücudunuzla barışmak için en etkili yöntem, sizin de bildiğiniz gibi, düzenli spor yapmak. ''''Benim için kalın bacaklarım ve geniş omuzlarımla barışık olabilmem için en iyi yöntem yüksek tempolu bir egzersiz dersine katılmak'' diyor 32 yaşındaki Pınar ve ekliyor: "İlk başta sıska kızlara bakıp sinirim bozuluyor, ama sonra onlardan çok daha dayanıklı olduğumu ve hızlı koşabildiğimi görünce kendimi iyi hissediyorum'''' diyor. Haftada üç kez yarım saat spor yapmak size akşam içeceğiniz bir kadeh şaraptan çok daha keyif verecek, inanın. 

Çarşamba: Dostluklar 
Bazen hayat, arkadaşlarınıza vakit ayıramayacak kadar hızlı olabiliyor. Bu yüzden dostlarınızla beraberken her dakikanızı anlamlı kılmaya çalışın."En yakın arkadaşım Alev ara sıra evime yatıya gelir" diyor 26 yaşındaki Elif ve ekliyor: "Pijamalarımızla yatakta yayılıp, dedikodu yapmak kendimizi yeniden 16 yaşında gibi hissettiriyor, gürültülü bir barda haykırarak sohbet etmeye çalışmaktan çok daha keyifli.'''' 33 yaşındaki Canan, televizyon izlemek yerine uzun süredir konuşmadığı arkadaşları arıyor. "Yarım saat eski arkadaşlarımla dostluk tazelemek, televizyon karşısında oturup uyuyakalmaktan çok daha keyifli. Hem bu şekilde sevdiklerinizle de kopmamış oluyorsunuz'''' diyor.
Sevdiklerimize zaman ayırmak ne kadar önemliyse, bizi mutsuz eden kişilerle harcadığımız süreyi minimuma indirmek de bir o kadar önemli. 29 yaşındaki Yasemin, "Bu tür kişilerle birebir görüşmeyi kesiyorum, sadece büyük bir grupla buluşuyorsam onları çağırıyorum. Giderek görüşmelerimizi seyrekleştiriyorum'''' diyor. 

Perşembe: Para, Para, Para! 
"Alışverişin sizi geçici de olsa mutlu etmesinin sebebi, sevdiğiniz bir şey aldığınızda beyninizin mutluluk hormonu serotonin salgılaması'''' diyor "You Can Have What You Want" (İstediğiniz Her Şeyi Elde Edebilirsiniz) kitabının yazarı Michael Neill. "Fakat bu mutluluk yaklaşık 8 saat sonra yerini suçluluk duygusuna bırakır, Neill''in tavsiyesi, ilk bakışta gözünüze güzel gözüken, her elinize attığınız parçayı satın almamanız. 22 yaşındaki Nazlı, tutumlu alışveriş için pratik bir strateji geliştirmiş. "Eğer bir parçayı almakla almamak arasında kararsız kalırsam, almam ve eve geri dönerim. Aradan iki gün geçmesine rağmen hâlâ aklımdaysa, gider ve alırım. Çoğu zaman, bir sonraki dükkanda, almamaya karar verdiğim parçadan çok daha güzel bir şey karşıma çıkar ve iyi ki almamışım derim." 

28 yaşındaki Banu''nun tavsiyesi de son derece yararlı: ''''Alışverişe kendime çok yakışan giysileri giyerek çıkarım, bu sayede deneme kabininde almak istediğim kıyafeti teste tabi tutmuş olurum. Eğer üstümdekinden daha güzel durduğunu düşünüyorsam, alırım. Oysa alışverişe süklüm püklüm giyinip çıkmışsam, ne giysem üstümde daha iyi durduğu için almak isterim.'''' Bütçenizi doğru yapın ve lüks masraflara ne kadar yer verebileceğinizi iyi hesaplayın. 30 yaşındaki Ceylan kendisine her öğlen işten çıkıp, lezzetli bir yemek yeme iznini vermiş: ''''İşyerimin kantininde yiyebilir ya da evden yemek getirebilirim ama dışarıda yemek benim tek lüksüm. Pahalı bir ayakkabı almak yerine her öğlen keyif çatmayı tercih ediyorum.'''' 

Cuma: Aşk Meşk 
Cuma akşamlarını eğlence ve erkeklere ayırın. "Kocam ve ben 5 yıldır evliyiz'''' diyor Seray ve ekliyor: "İlişkimizin heyecanını yitirmemesi için haftada bir gün dışarı çıkıyoruz ve birbirimize romantik bir gece geçirtiyoruz.'''' Eğer bekarsanız, tadını çıkarmaya bakın! Açık fikirli olun. "Bırakın arkadaşlarınız size birilerini ayarlasınlar. Çoğu sevgilimle arkadaşlarım aracılığıyla tanıştım. Sizi iyi tanıdıkları için, kiminle uyuşup uyuşmayacağınızı çoğunlukla doğru tahmin ederler'''' diyor 31 yaşındaki Zeynep.

Günlerinizi sevgiliniz olmadığı için hayıflanarak geçirmek yerine elinizdeki fırsatın kıymetini bilin: flört etmek. Eğer ciddi bir ilişkiniz olsaydı, yakışıklı iş arkadaşınızla veya spor hocanızla nasıl flört edebilirdiniz? "Bir erkeği size hayran hayran bakarken yakalamak kadar tatmin edici bir şey yoktur" diyor 28 yaşındaki Melisa ve ekliyor: "Kimseyle flört etmekten çekinmem. Diesel''de çalışan şirin satış elemanı jean denerken bana çapkın bakışlar atıyorsa, ben de ona gülümserim. Bir erkeğe kendini çekici hissettirmek, benim de kendimi seksi ve güçlü hissetmemi sağlar.'''' 

Cumartesi: Gelecek Planları 
Gelecek, aynı "Lost" dizisi gibi, heyecanlı, gizemli hatta zaman zaman korkutucu olabilir. Bu yüzden her zaman ilerisini düşünmek ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için çabalamanız gerekiyor. Cumartesi günlerini hayattan ne istediğinizi ve bunlara nasıl ulaşacağınızı planlayarak geçirebilirsiniz. Mesela bu haftanın sonuna kadar dolabınızı düzenleme kararı verin, kış tatilinizi planlayın, aylardır aklınızın bir köşesinde duran o iş başvurusunu halledin veya bu senenin sonuna kadar yeni bir iş bulma hayallerinizi harekete geçirin ve ilk adımı atın. Liste yapmak her zaman yararlıdır, özellikle hedefleriniz söz konusu olduğunda.

28 yaşındaki Selma, kendisine bir dünya haritası almış. "Çalışma masamın karşısına astığım bu haritaya her baktığımda, dünyada görmediğim yüzlerce ilginç memleket olduğunu hatırlıyor ve yaşama hissiyle dolup taşıyorum" diyor. 

Pazar: Keyif ve Rahatlık 
Cep telefonları, internet, televizyon; kabul edelim, akşamdan kalma bir halde hangimiz pazar günlerini kendimize ayırabiliyoruz ki? 42 yaşındaki Ayşen''in Pazar günleri için önerisi, sevdiğiniz dergileri alıp, cep telefonunuzu evde bırakıp, sevdiğiniz bir kafeye gidip, keyif çatmak. Eğer bunu yapacak vaktiniz yoksa, aynı doktor randevusu alır gibi davranın ve ajandanızda keyif için vakit ayırın. "Kendinize yatakta yayılarak kitap okumak, duştan sonra 45 dakika müzik dinleyerek gözlerinizi kapatmak veya yürüyüşe çıkıp, fotoğraf çekmek için vakit ayırmayı unutmayın'''' diyor 37 yaşındaki Uğur. 

"Eğer akşam dışarı çıkma programım varsa, keyifli hazırlanmak benim için gecenin en güzel kısmıdır'''' diyor Melis ve ekliyor: "Müzik dinleyerek saatlerce duş alırım, yavaş yavaş makyajımı yapar, saçımı sararım. Bu sırada aynadan kendimi seyretmeyi ihmal etmem! Gecenin güzel geçmesi için en önemli şey keyifli olmamdır. Bu sayede kendime güvenim tam olarak dışarı çıkarım.'''' 
 
Kaynak : www.cosmodergi.com

 

0
0
0
Yorum Yaz